Publication

Aug 9, 2019

בחירות טובות, בחירות רעות

בין סערה פוליטית אחת לאחרת, בין מסרון המכפיש מועמד אחד ומשסה באחר, בין מדגם חיובי לסקר שלילי, קרה בשבוע שעבר עוד מהלך, פחות רועש. ג'ארד קושנר, חתנו ויועצו הבכיר של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, ביקר במזרח התיכון יחד עם ג'ייסון גרינבלט ובכירים נוספים בממשל האמריקאי. הם נפגשו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו במטרה לדון בקידום תוכנית השלום האמריקאית, שעליה הכריז קושנר בוועידת בחריין בחודש שעבר.

איני מומחה במדעי המדינה אך ברור כי הדחף לקיים פסגה לקראת גיבוש הסכם שלום עם הפלסטינים, אינה מגיעה מהפלסטינים עצמם או מארגון החמאס ששולט בשטחים. היא גם אינה מגיעה מאבו מאזן או מאיראן. מי שדוחפות לגיבוש ההסכם הן מדינות אחרות כמו רוסיה. עבורן ישראל היא כמו אי דיפלומטי מול כל העולם הערבי; מקום שבו עוד ניתן לקיים פגישות ופסגות ולאפשר לנציגי המדינות לשוחח ולהתווכח זה עם זה, אחרת תהיה מלחמה כוללת שבה הם אינם מעוניינים.

מגעים כאלה, הנשלחים מהנשיא טראמפ, ידיד ישראל, פועלים לטובת ישראל. אולם הם מועילים כל עוד טראמפ בשלטון. אם ביום מן הימים נציג המפלגה הדמוקרטית יעלה לשלטון בארה"ב, המצב ישתנה במהירות לרעת ישראל והעולם כולו. נשיא חדש, כמו ברק אובמה לדוגמה, עלול להוביל למגעים שלא יפעלו לטובת ישראל. עיינו ערך תוכנית הגרעין האיראנית.

כך או כך, מנהיג כזה או אחר, עולם כמנהגו נוהג. השנאה כלפינו, עם ישראל, תלך ותגדל מיום ליום, והאנטישמיות, שכבר מתחזקת מאוד ברחבי העולם, תתחזק עוד יותר. ככל שהזמן יחלוף שנאת היהודים תקבל לגיטימציה ותהפוך לדבר שבשגרה, עד כדי כך שאפילו מגעים לוועידות בינלאומיות כבר לא יהיו. הכתובת על הקיר.

לצערי, איני רואה כיצד שיתוף הפעולה עם ממשלת טראמפ הולך ומתחזק. תפקוד ממשלת ישראל, כמי שאמורה לנתב את עם ישראל לאיחוד הקרעים והשסעים החברתיים, לקויה בכל הרמות. לכן, בעיניה של חכמת הקבלה, השואפת ליתר חיבור בין בני האדם, לא ניתן לראות בשיתוף הפעולה הקיים היום עם ממשל טראמפ "תעודת ביטוח" שתגן על ישראל מפני מלחמות ואיומים חיצוניים.

גם המפלגות מתרחקות מהעם ואינן דואגות למחסוריו, ונבחרי הציבור העתידיים מתעסקים יותר ויותר בלהבטיח לעצמם מושבים בכנסת. בית הנבחרים, כנסת ישראל, הופך למקום של עסקנים. מקח וממכר ולא יותר.

גם אם קיימת מגמה דומה בממשלות אחרות, הרי שלעם ישראל יש ייעוד ותפקיד אחר. מדינת ישראל קיבלה זכות קיום כדי לממש את ייעודה: להיות גרעין הקשר, דוגמה לאיחוד לכל העמים, "אור לגויים". למרבה הצער, במרוץ המטורף לקראת הבחירות, העיסוק בטפל דוחק לקרן זווית נושאים בעלי משמעות המשקפים את עיקרי המחלוקות בחברה הישראלית. ישראל כיום פועלת הפוך מייעודה ובכך היא מהווה מקור לכל הסכסוכים והבעיות, לפירוד ולקלקול שמתגלה בעולם. 

על פי חכמת הקבלה, התקופה שבה יש למדינת ישראל זכות קיום תלך ותסתיים ככל שאנחנו נמשיך להתעלם מתפקידנו ולא נסייע להבאת תיקון לעולם, כלומר קודם חיבור בינינו, ובשלב הבא מתן השראה לכל אומות העולם. אם ישראל הופכת מוקד לפירוד אין לה זכות קיום בעולם. ואז, כשם שנאלצנו בעבר לברוח לתפוצות העולם, אנו עצמנו עלולים לחרוץ את גורלנו.

תרחיש אימים שכזה יכול להיעצר באחת במידה שעם ישראל יפעל למימוש תפקידו. רק חיבור בעם ישראל יכול לשמש כוח שיצליח לבלום את ההידרדרות. ומספיק חיבור קטן בקרב ישראל כדי להביא שינוי לטובה בעולם כולו. אין פתרונות קסם אחרים. 

לכן, אני קורא לנבחרי הציבור בישראל ולעם ישראל כולו, להתבגר, להתכנס פנימה, להתחיל לראות את הדברים בצורה מפוכחת ולפעול למען כינון הסכם שלום בין חלקי העם. רק כינון שלום בינינו, יביא לכינון שלום עם השכנים ובעולם כולו.

Media Downloads

Article TextDOCX