Publication
The content is based on talks given by Dr. Michael Laitman and is written and edited by his students.

Jan 13, 2021

קצר בתקשורת

השבוע נפל דבר בעולם התקשורת שעוד יילמד וידובר רבות. בעלי השליטה בתאגידי האינטרנט לקחו את המושכות לידיהם וחסמו לצמיתות את חשבונות הטוויטר, הפייסבוק והיוטיוב של דונלד טראמפ, בטענה שהנשיא המכהן מסית למרד ולתפיסת השלטון בכוח.

איך יכול להיות שהם מבטלים דעה אחת לעומת השנייה? תמוה. מי לוקח לעצמו רשות כזו? ההתערבות הבוטה בתכנים, הפרת האיזון, דריסת הרגל בחופש הביטוי הן נורת אזהרה מהבהבת. זה סימן ברור שכלי התקשורת כבר לא ניטרליים. הם משתנים, או יותר נכון מגלים לחוץ את כוונותיהם המוטות, את עמדותיהם המובהקות, את השקר והזיוף במה שקרוי אמצעי תקשורת.

כלי התקשורת משליטים את רצונם לעיני כול, בניגוד גמור לכללים הבסיסיים של התקשורת להיות ללא משוא פנים, ללא העדפות, לתווך לנו מידע נקי וניטרלי על המתרחש במציאות – מעל כל אינטרס – כך שנוכל לקבוע בעצמנו את דעתנו ואת אורח חיינו. ועכשיו מתגלה בפומבי שכלי התקשורת לא כפופים לכללי עיתונות אחראית ולעקרונות האתיקה המקצועית ובמקום לקשר את המציאות אלינו – התקשורת קושרת לנו את העיניים.

אני חס ושלום לא מאשים שום רשת או יזם, לא גוגל ולא טוויטר, לא צוקרברג ולא גייטס; אני בכלל לא מייחס להם לא טוב ולא רע, הם רק תוצאה מהיצר האנושי, אגואיסטים כמו כולם. אם הייתי במקומם, הייתי מתנהג באופן דומה. אלא מתוך שקיבלו כוח שליטה על מוחות ולבבות בני האדם, הם מתנהגים כך. זה אפילו לא שיקול כלכלי רווחי. יצר השליטה של השולטים ברשת גורם ויגרום להם לאבד גולשים רבים, ובכל זאת הם ממשיכים במרץ. למה? כי זה לא בשליטתם.

הטבע משחק איתם כך שנלמד דרכם באיזו רשת חברתית אנחנו קיימים, ממה אנחנו ניזונים, ומי שולט בנו. ומי שולט? האגו. דרכם ודרך הרשתות החברתיות שהם מנהיגים מתגלה הרשת האגואיסטית שבה אנחנו חיים, רשת שלא יצא ממנה טוב, חברה שכולה שטופה באגו לא מאוזן.

זו דרכו של הטבע לשקף לנו את השקר שאנחנו חיים בו: תסתכלו על כלי התקשורת, ותראו את טיב הקשר ביניכם. אבל זה הטוב שבתקשורת של ימינו, בעזרתה אנחנו מגיעים להכיר את הרע שבנו. לא של רשת או של איש מסוים, אלא שלנו כחברה. בהתערבותם הקלוקלת הם מראים בדיוק מה עלינו לתקן ביחסים בינינו.

תכלית הכרת הרע לא עומדת בפני עצמה, אלא מטרתה היא להביא אותנו להכיר את הטוב. לכן אני שמח שהדברים מתגלגלים כך, והעולם מתחיל להתייחס אחרת לכל הרשתות ה"חברתיות", מבין שהן דיקטטורה של ממש. כך היה בברית המועצות לשעבר. אפשר היה לקרוא רק עיתונות שיצאה מפי המפלגה הקומוניסטית, בלי אפשרות לשמוע ולקבל דעה אחרת. כך רצו לחנך את העם. ומה יצא מזה? הצטבר-הצטבר-הצטבר – והתפוצץ.

ברובד עמוק יותר, העולם כולל שני כוחות מנוגדים, כוח אגואיזם שלילי וכוח אלטרואיזם חיובי, והחברה צריכה לשלב נכון ביניהם. כעת התגלה שהחברה האנושית נמצאת תחת שליטה של כוח אחד בלבד, כוח הרסני שישים קץ לתקופה הזאת, ומכאן תתחיל לצמוח חברה חדשה שתדע לגדול בין שני כוחות.

לשם איזון נדרשת מערכת תקשורת מתוקנת, מערכת של חינוך והסברה, שתלמד את כולנו כאחד להיות מקושרים נכון, תדריך איך להתחבר בינינו כדי להפיק נכון את הכוח החיובי, כוח החיבור שטמון בינינו.

תפקיד מערכת התקשורת החדשה לא יהיה רק לדווח ולעשות ביקורת על האחר, אלא לחנך להתעלות מעל התופעות השליליות שמתגלות בעולם, לראות את ההכוונה שבהן מצד הטבע וליצור תקשורת נכונה בינינו, בין אדם לאדם, שיעזרו לאזן את הרעה החולה. כלי התקשורת עצמם לא יקשרו בינינו, אלא הם רק יכוונו אותנו לקשור רשת פנימית, כך שבלב כל אחד יהיה מעין מכשיר קשר להתקשר עם לב הזולת – מעל האגו שלו. תקשורת מלב ללב.

Article TextDOCX