Publication

Jun 22, 2020

חוק האינטגרציה: סגולה להצלחה בעסקים

אפשר להסכים שמאז נכנסה הקורונה לחיינו, העולם מתחלק לשניים: לפני עידן הקורונה ואחריו. עולם העסקים הוא אחד התחומים הבולטים שהשינוי המהותי הזה מורגש בהם. פתאום הכול מוקפא וסימני שאלה גדולים מרחפים מעל ראשיהם של בעלי עסקים.

ברור לכולם שדבר-מה חדש נולד במציאות. עוד לא ברור מהו, אבל ברור שניאלץ לשנות את יחסינו לכל מה שהכרנו עד כה. לא רק לחיי עסקים, אלא לחיים עצמם, למשפחה, לחברה, לתרבות, להכול.

המקובלים כתבו על התקופה המיוחדת הזאת לפני עשרות ומאות שנים, ואין שמחים מהם לראות כיצד האנושות נכנסת לתצורה חברתית חדשה שתקום על בסיס מערכת יחסים חדשה בין בני האדם. לא עוד חברה שהדחף הפנימי שמניע אותה הוא אגואיזם שלוח רסן, אלא חברה שאלטרואיזם ודאגה לזולת הם הרוח הנושבת בה.

השינוי הזה צריך לחלחל לכל התפקודים בחברה, ביניהם עולם התעסוקה. נכון שאנשי עסקים, בעלי חברות וארגונים, התרגלו כל חייהם לצורת עבודה מסוימת, אבל כעת הם נדרשים לשינוי. לא לשינוי העסק עצמו, אלא לשינוי האדם.

בעל עסק שישכיל להיערך לקראת שינוי חדש ויבוא בראש פתוח יצליח לשרוד. אומנם בתוכו הוא יחוש חוסר הסכמה וחוסר רצון, אבל עליו להבין שזו קריאת הזמן, תקופה חדשה שדורשת ממנו שינוי מהותי. אם עד כה הוא הפעיל את כל חושיו העסקיים כדי להרוויח על חשבון הזולת, כעת הוא מחויב לפעול בכיוון הפוך לחלוטין על מנת להצליח להתפרנס בכבוד. בחכמת הקבלה זוהי נקודת "הכרת הרע" – גילוי מרעיש שהעקרונות וההרגלים הקודמים התאימו לשעתם, אבל כעת הם רעים ומזיקים.

בעל עסק שיבין שהשינויים שקורים היום בעולם נובעים מהטבע עצמו, יזרום עם השינויים ויצא נשכר. לאן הטבע מוביל אותנו? לאינטגרציה, לעולם אינטגרלי, לקרבה בין בני אדם.

אינטגרציה היא העיקרון הגבוה ביותר של הטבע, כלומר כוח אחד פועל במציאות ומנתב אותנו אל הרגשת האחדות הזאת, בינינו ובין הטבע. אם נכללים בכוח הזה מתוך הסכמה, אז מקדימים להרגיש את הצד החיובי שלו. רגשות של בעד ונגד, מתחים עצומים בין התנגדות והסכמה – שני ההפכים הללו רק מחדדים בנו את התפיסה החדשה, בונים בנו רצון חד שיתכוונן עם הזרימה של המציאות האחת שמתגלה.

האנושות כולה צריכה להתקרב לעסק אחד משותף סביב כדור הארץ. כמו שהמדענים דיברו לפני כשבעים-שמונים שנה, אנחנו חיים במערכת הרמונית אחת, כל דבר משפיע על הכול ויש בינינו יחסי גומלין הדוקים. לאורך השנים התעלמנו מהחוקים האלה, כמו "אפקט הפרפר", אבל מאז ימי הקורונה שחשפו את התלות ההדדית המובהקת בינינו, אין לנו ברירה, אנחנו מחויבים לבנות מערכות כלכליות וחברתיות, שיקשרו ויקרבו בינינו עד לאינטגרציה מלאה.

חוק האינטגרציה מהפכני. תארו לעצמכם עסק מוצלח שמוצר הדגל שלו תורם לחברה יותר מאשר העסק שלכם. על פי חוק האינטגרציה, שקובע שטובת הצרכן חשובה יותר מטובתכם, עליכם יהיה לסגור את העסק שלכם לטובת העסק המצליח של המתחרה. הרי למה להמשיך להיכנס לתחרות ולהרוס את המתחרים אם השאיפה היא להתמזג לחברה אחת? אם השכן טוב יותר, ניתן לו לפרוץ ולהצליח.

להמשיך לרובד עמוק יותר של החוק? לא רק שנסגור את העסק שלנו, אלא נצא ונעזור לעסק המתחרה. נמסור את כל הכישורים והידע שצברנו לטובתו. כך העסק שלו יצליח פי כמה. כך יישברו חוקי התחרות בחברה, ותיוותר תחרות אחת: מי בשוק מועיל ביותר לכולם – לו ניתן לשגשג.

זה חוק קשוח, אבל הגישה הזאת ששמה את טובת הזולת בראש, בין אם הוא הלקוח או העסק עצמו, תמלא את בעל העסק הוותרן בהנאה גדולה יותר. הנאתו תהיה אלפי מונים גבוהה יותר כי רצונו הוא שהזולת יצליח ויהנה. הנותן הוא המקבל.

Media Downloads

Article TextDOCX