התפתחות היקום

התפתחות היקום

פרק 308|2 מרץ 2014
תיוגים:

חומר רקע לשיחה "חיים חדשים", מס' 308

התפתחות היקום

מטרות הפרויקט:

  • ללמוד איך לשפר ולבנות מערכות יחסים טובים ומאושרים בינינו, המיקוד בסדרת השיחות אלו הוא ללמוד מהתבוננות מושכלת בטבע כיצד לעשות זאת, בצורה טבעית, בריאה והרמונית.

  • להשלים חומר שחסר בתחום הזה בחינוך האינטגראלי, לפשט ולהנגיש רעיונות כמו: דצמ"ח, תוכנית הבריאה, התפתחות בדרגת האדם.

  • לדבר על "תוכנית הטבע" מתוך גישה פרקטית וקרובה לאדם.

  • הבנת התועלת הפרטית של כל אדם בהכרת "תוכנית הטבע" וכיצד הכרה זו תשפר את חייו ותהפוך אותם לחיים מלאי שמחה. מה אני יכול לקחת מזה עכשיו, לחיים שלי?

  • להבין במה שונה הגישה האינטגראלית הלומדת מהטבע, משאר הגישות החוקרות ומתחקות אחר הטבע.

מטרות התוכנית:

  • איך נוצר היקום, ומדוע.

  • מהי תוכנית הטבע (תוכנית הבריאה)

  • לאן מוביל אותנו הטבע?

  • מדוע חשוב לנו להבין את תוכנית הטבע?

  • מהן התועלות שאוכל לקבל לחיי היום יום אם אבין את תוכנית הטבע.

זרימת התוכנית:

  • איך נולד היקום ומדוע נולד?

  • המרכיבים הבסיסיים של היקום

  • הכוכבים

  • מערך לילדים/נוער - סדנאות

סרט על "איך נוצר כדור הארץ?

http://www.youtube.com/watch?v=CBvWxU07sMo

איך נוצר היקום:

http://www.hayadan.org.il/how-did-the-universe-create-0212093/

פתיחה:

במשך אלפי שנים האנושות הסתכלה על השמים ועל הארץ והשתאתה, מהם הכוכבים? מהם החיים? ממה הם עשויים? איך הכוכבים הגיעו לשמים? בן כמה כדור הארץ? מה כל כך מיוחד בו? איך נוצר הכל? השאלות נולדו כמו תמיד לפני התשובות, ובהתחלה כמובן לא היתה קיימת הטכנולוגיה הדרושה כדי לחקור, אז התפתחו כל מיני אמונות לגבי איך נוצר העולם, עד שבשלב מסויים התחילו לערוך מדידות של צל השמש, יש תיעודים מיוון, והומצאו טלסקופים, תיאורית המפץ הגדול שהתפתחה בתחילת המאה העשרים, ומחקרים מחוץ לכדור הארץ ובכדור הארץ עצמו.

אם הכדור הוא ממש אמא, אז אנחנו אחים, וכולנו משפחה אחת שגדלה ויצאה מאותו מקום. הכל נעשה יותר קרוב לאדם, מתחיל לפתח יחס אחר כלפי הטבע.

החומרים שבכדור הארץ, הם מהיקום, היקום הוא הרחם של כדור הארץ..

ואנחנו היום היינו רוצים לנסות ולגעת ברגע הזה של הולדת העולם, לנסות לענות על שאלת השאלות איך הוא נוצר, מה גרם לו להיווצר, מה עדיין מקיים אותו, מדוע כדור כפי שאנחנו מכירים אותו?

איך נוצר היקום ומדוע

מה זה היקום:

היקום הוא המכלול שמרכיביו הם כל החומר והאנרגיה הקיימים במציאות הפיזית, וכן המרחב (לרבות החלל והזמן) שבו מתרחשים כל האירועים.

השאלות על טבעו של היקום, מה הרכבו, מה גילו, האם הוא נוצר או היה קיים מאז ומתמיד, אם נוצר - כיצד, ומה יהיה בעתידו, העסיקו את האדם מאז ראשית ההיסטוריה הכתובה, ומן הסתם גם קודם לכן. סוגיות אלה משתרעות בטווח שבין הפילוסופיה של הטבע לבין הבעיות היסודיות ביותר בפיזיקה ובקוסמולוגיה.

http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%94%D7%99%D7%A7%D7%95%D7%9D

החומר ממנו נוצר היקום:

הקוסמוס נוצר לפני 13.7 מיליארד שנה במפץ הגדול. שבריר שנייה לאחר ההתחלה, היקום היה מרק חם וחסר צורה של החלקיקים היסודיים ביותר: קוורקים ולפטונים. כשהתרחב היקום והתקרר, נוצרו מבנים, רובד אחר רובד: נויטרונים ופרוטונים, גרעיני אטומים, אטומים, כוכבים, גלקסיות, צבירי גלקסיות ולבסוף צבירי-על.

http://www.hayadan.org.il/how-did-the-universe-create-0212093/

נהוג לכלול במסגרת התאוריה את התהליכים שהתרחשו ביקום הצעיר, ואשר עיצבו את מבנה היקום ואת הרכבו. מיליונית שנייה לאחר ההתרחבות הגדולה, היקום הקדום היה במצב מיוחד המכונה פלזמת קווארקים-גלואונים שהוא תערובת של קווארקים וגלואונים חופשיים, ומאז הוא החל להתקרר ולהתפשט במהירות עצומה. בעקבות ההתקררות והפחתת הצפיפות, התאפשרה היווצרות חלקיקים חדשים דוגמת פרוטונים ונייטרונים, שהתארגנו בשלב מסוים לאטומים של שלושת היסודות המרכיבים את היקום: מימן, הליום וליתיום.

http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%94%D7%9E%D7%A4%D7%A5_%D7%94%D7%92%D7%93%D7%95%D7%9C

...הפרוטונים והנויטרונים היוצרים את גרעיני האטומים כיום, הם שרידים של אותו ים קדמון, ומהווים מעין תאי כלא תת-אטומיים עבור הקוורקים הנעים בהם, כלואים לעד. אפילו בהתנגשויות רבות-עוצמה, כשנדמה שהקוורקים יוכלו להשתחרר, נוצרים "קירות" חדשים שמשאירים אותם כלואים.

http://sciam.co.il/archives/2141

הקוסמולוגיה המודרנית לימדה אותנו פרק בענווה. אנו מורכבים מפרוטונים, מנויטרונים ומאלקטרונים, שביחד מרכיבים רק 4.5% מן היקום, ואנו מתקיימים רק בזכות קשרים חלשים בין הגדול ביותר לקטן ביותר.

http://sciam.co.il/archives/5000

תחילתו של היקום במפץ הגדול:

המפץ הגדולאנגלית: The Big Bang) הוא שמה של תאוריה פיזיקלית המהווה את תמצית הקוסמולוגיה המודרנית. על פי תאוריה זו, תחילתו של היקום בנקודה בודדת, הקרויה "סינגולריות כבידתית" עקב תנודות קוונטיות. המפץ הגדול מתאר את האירוע שהתרחש בנקודה זו ובמהלכו נוצר היקום, ממד הזמן, ממדי המרחב, והגדלים הפיזיקליים הידועים לנו כיום. עם הזמן התפשט היקום לכדי היקום המוכר לנו כיום. גיל היקום, שהוא הזמן שחלף מאז המפץ הגדול, מוערך ב-13.8 מיליארד שנה. בראשיתו היה היקום כולו מרוכז באותה נקודה סינגולרית, ולכן כל מקום ביקום של היום הוא המקום שבו התרחש המפץ.

http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%94%D7%9E%D7%A4%D7%A5_%D7%94%D7%92%D7%93%D7%95%D7%9C

  • שאלת השאלות היא כאמור איך נוצר העולם? מה גרם לו להווצר?

  • איך העולם התפתח? איך הוא עדיין מתרחב ומתפשט?

  • האם אפשר לשאול לשם מה הוא נוצר? יש לכך תשובה?

  • מדוע קיימים כל כך הרבה מיתוסים וסיפורים על איך העולם נוצר?

  • מדוע יש רק את העולם שלנו, כלומר רק את כדור הארץ?

  • מה למפץ הגדול, לאותה נקודה בזמן ולנו הקטנים שיושבים פה באולפן או צופים כעת בתוכנית?

  • היקום התחיל מנקודה אחת, פריצה אחת, אז האם לדעתך יש לו גם סוף? ומה עם בני האדם, האם להם יש סוף?

המרכיבים הבסיסיים של היקום

הגלקסיות עצמן שומרות על לכידותן בזכות כוח הכבידה של החומר האפל המסתורי. היקום ממשיך להתפשט ומתברר שהוא עושה זאת בקצב הולך וגובר בשל האנרגיה האפלה, צורה מסתורית אף יותר של אנרגיה, שבה כוח הכבידה הוא כוח דוחה ולא מושך.

חומר אפל
היקום שלנו, כידוע מתרחב והולך בקצב מואץ והגלקסיות נעות במהירות עצומה בלי שכוכביהן יתפזרו לכל עבר. ואולם כד שתופעות כאלה יתרחשו, צריך להיות ביקום חומר רב הרבה יותר ממה שאנו רואים. למעשה כל הכוכבים וכל הגלקסיות ביקום, מסבירים רק חמישה אחוזים מהחומר שצריך להיות קיים. שבעים אחוזים מייחסים המדענים ל"אנרגיה אפלה", ועוד כעשרים וחמישה אחוזים, סבורים המדענים, הם בצורת "חומר אפל" – חומר שאיננו יודעים מה טיבו, משום שהוא אינו מגיב עם קרינה, ולכן אי אפשר לראותו או לחוש בו. עד כה, לא היתה שום הוכחה לקיומו של חומר כזה, אבל כעת, אומרים מדענים במאיץ החלקיקים האירופי, התגלו ראיות ראשונות לקיומו,

זו אחת החידות הגדולות שקיימות כיום כי את מרבית החומר ביקום אנו לא מכירים.

http://www.hayadan.org.il/first-clue-on-dark-matter-040413/


  • הגלקסיות עצמן שומרות על לכידותן בזכות כוח הכבידה של החומר האפל המסתורי, מהו החומר האפל והמתורי?

  • מאיפה הגיעו החומרים הבסיסיים שמרכיבים את היקום? הכל מאותם חומרים.

נסיונות האדם לגלות את הסטוריית היקום:

כשאסטרונומים מתבוננים בחלל באמצעות טלסקופים הם מסתכלים אחורה בזמן. וככל שהטלסקופ גדול יותר, כן הם מציצים לזמן קדום יותר.

טלסקופים כמו טלסקופ החלל האבל והטלסקופים על שם קֶק שעל הר מאונה קאה בהוואי, שקוטרם 10 מטרים, מחזירים אותנו לעידן שבו נוצרו גלקסיות הדומות לשלנו, כמה מיליארדי שנים? לאחר המפץ הגדול.

http://sciam.co.il/archives/5000

כדי לחקות את התנאים ששררו בראשית היקום השתמשו מאות מדענים בחמש השנים האחרונות במפצח אטומים רב-עוצמה, המצוי במעבדה הלאומית של ברוקהייבן בלונג איילנד. מכשיר זה, הקרוי "מאיץ יונים כבדים יחסותי" (RHIC)...בתהליך המדמה את מה שהתחולל במיקרו-שניות הראשונות של המפץ הגדול. "מיני-מפצים" קצרים אלו מרמזים למדענים על התהליכים שאירעו ברגעים הראשונים של הבריאה.

במשך אותם רגעים ראשונים, היה החומר בליל חם ביותר ודחוס מאוד של חלקיקים הקרויים קוורקים וגלואונים, שנעו לכל עבר והתנגשו זה בזה. קומץ של אלקטרונים, פוטונים וחלקיקים אלמנטריים אחרים תיבל את המרק שנוצר. טמפרטורת התערובת הייתה בסדר גודל של טריליון מעלות, טמפרטורה החמה פי 100,000 מזו של ליבת השמש.

...הפרוטונים והנויטרונים היוצרים את גרעיני האטומים כיום, הם שרידים של אותו ים קדמון, ומהווים מעין תאי כלא תת-אטומיים עבור הקוורקים הנעים בהם, כלואים לעד. אפילו בהתנגשויות רבות-עוצמה, כשנדמה שהקוורקים יוכלו להשתחרר, נוצרים "קירות" חדשים שמשאירים אותם כלואים. על אף ניסיונות של מדענים רבים, איש מהם לא הצליח לזהות קוורק יחיד הנע לבדו בגלאי חלקיקים.

http://sciam.co.il/archives/2141

האסטרונומים עומדים על סִפו של עידן חדש. בקרוב הם יוכלו לצפות ביקום לא רק באמצעות גלי אור אלא גם באמצעות גלי כבידה.גלי כבידה מאפשרים מבט אל תוך היקום שהיה חבוי מעינינו עד כה. הם יכולים לחשוף מה שמסתתר בתוך אופק האירועים של חור שחור ולאפשר הצצה ברגעים המוקדמים ביותר של היקום.מצפים של גלי כבידה על פני כדור הארץ אמורים לגלות את תגליותיהם הראשונות בשנים הקרובות.

http://sciam.co.il/archives/7355

  • מדוע נדרש כל כך הרבה זמן של התפתחות, מה יש בהתפתחות האיטית הזו ללמוד ממנה?

  • מה הקשר בין היווצרות העולם ליחסים בינינו?

  • מה זה אומר לגבינו שהיקום מתפשט? האם אפשר להקביל את זה למשהו ביחסים?

הכוכבים

כולנו מחוברים:

המדען  האסטרופיזיקאי ניל דגרסי טייסון על הגלאקסיה וגוף האדם:

"עלינו להכיר בכך שהמולקולות המרכיבות את גופינו, האטומים אשר בונים את המולקולות ניתנים למעקב עד לליבות שהיו פעם במרכזם של כוכבים בעלי מסה גבוהה אשר פוצצו את התוך  שלהם,העשיר בכימיקלים, אל הגלקאקסיה ובזה העשירו את ענני הגאז עם הכימיה של החיים. כך שכולנו מחוברים. מחוברים אחד לשני בצורה ביולוגית, לאדמה בצורה כימית ואל שאר היקום בצורה אטומית - זה די מגניב, וזה גורם לי לחייך"... אנחנו חלק מהיקום, אנחנו בתוך היקום והיקום בתוכנו"

https://www.youtube.com/watch?v=J8wSG8gBbnc

  • כשהילד שלי ו/או אני נסתכל היום בערב על השמים ונתפעם מהיופי, איך אפשר לקחת את עוצמת ההרגשה המורכבת הזו (של אני קטן מול זה, של אין סוף, של מסתורין, של פחד, אהבה, רוגע, התפעמות) ולהמשיך אותה לכל רגע בחיים?

כוכב חדש התגלה - גדל הסיכוי לגילוי חיים בחלל?

מדובר בפעם הראשונה בה מתגלה מערכת בה חמישה כוכבי לכת מקיפים שמש. לדעת מדעני חלל, יש אפשרות כי במערכת השמש בה התגלה הכוכב החדש עשוי להימצא כוכב לכת קטן, דומה לכדור הארץ, המכיל על פניו מים נוזלים ותנאים לקיומם של חיים.אולם כל אלה החושבים שהינה או-טו-טו יחליפו דיוקניהם של חייזרים המתגוררים במערכת 55 סרטן את דיוקניהם של הסלבריטיז בתקשורת העולמית עשויים להתבדות.

במערכת השמש שלנו, במרחק "כמעט נגיעה" מכדור הארץ, מצוי כוכב לכת קטן, שייתכן ועל פניו היו מים נוזליים בעבר ויתכן ויהיו אף בעתיד, קטביו עשירים בקרח יבש, פניו מחורצי קניונים ונקיקי מים חרבים. זהו המאדים הטוב והוותיק, השוכן בבטחה ב"אזור החיים". ואף-על-פי שחלליות נחתו על פניו כבר בשנות ה-70 וביצעו סדרת ניסויים על פניו שתכליתה גילוי עקבות חיים ובעצם ימים אלה ממש מתרוצצים על פניו שני רכבי שטח של נאסא, שכל תכליתם למצוא סימנים שאולי יעידו על סיכוי להתכנות חיים על פניו, נותרה עדיין השאלה פתוחה וללא מענה ודאי - האם יש חיים על המאדים?
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3468623,00.html

  • מדוע מסביבנו כל כך הרבה כוכבים?

  • האם יש עוד חיים ביקום לדעתך?

  • מה יש שם, בכוכבים האחרים?

  • (אם רק אנחנו) למה רק אנחנו קיימים ביקום?

  • מהי מערכת היחסים בין הגלקסיות? בין הפלנטות? בין הכוכבים ומערכת השמש? האם יש חוקיות או עיקרון מסוים?

  • באחת התוכניות הזכרת את "המחשבה" שניתן להרגיש כשצופים בכוכבים...מהי אותה מחשבה? מי הוא החושב? האם מחשבה יכולה להתקיים מחוץ "למוח"?

  • מדוע נהוג לחשוב שהמזל שלנו, בני האדם, נמצא בכוכבים?

  • מה הקשר של בני אדם לכוכבים?

  • איך מערכות הכוכבים משפיעים על בני האדם? על מערכות היחסים שלנו?

מערך לילדים/נוער - סדנאות

  • מה הדבר החשוב שילדים צריכים להבין מהלימוד הזה

  • אם היינו רוצים ללמד את זה ממש, איזה שאלות לסדנה היינו בוחרים?

  • איזה הפעלה, הפעלה תחת כיפת השמיים נוכל לעשות בנושא?

היינו רוצים לצאת היום עם כמה שאלות או משימות שכל אדם יכול לשאול את עצמו ואולי אפילו לעשות פעילות משפחתית שמתאימה לכל גיל בקשר ליקום, לטבע ולאיך שאנחנו היחיד והמשפחה דומים לו ויכולים להיות מושלמים כמוהו או להתחבר לטבע אנושי גבוה יותר.

  • מה השאלה הראשונה שכל אדם צריך לשאול את עצמו ולענות לעצמו בקשר שלו למקור, או לחיבור שלו ליקום?

  • ואם אנחנו רוצים עכשיו לטעון את האדם בשאלה לגבי היחס שלו לאחרים קודם במשפחה שלו, עם איזה הקבלה בטבע נוכל לנסח את השאלה?

  • וכעת האדם הצעיר או המבוגר יוצא מהקן המשפחתי אל החברה הסובבת אותו, ויש שם כל מיני סוגים של אנשים, שנראים אחרת, שמתנהגים קצת אחרת, תגובות שהוא לא מכיר, או לא מצפה להן, אולי אפילו מפחידים אותו או מעליבים אותו, עם איזה שאלה בסדנה שכל אחד יענה שבה אנחנו יכולים להתחבר לטבע, להרמוניה שבו, ולצאת עם זה לעולם היחסים הסובב אותנו?

  • יש שאלת סיכום?

  • ומה עם איזו משימה נוספת שכדאי לתרגל כשאנחנו יוצאים לטבע או רוצים להתחבר אליו כשאנחנו סתם באמצע המשרד האורבני שאני עובד בו, או בין כותלי בית הספר?

  • כמה אדם צריך באמת לצאת לטבע, מבחינת כמות?

  • האם יציאה לטבע, או עשיית הסדנה הזו בטבע יכולה לשנות משהו?

  • האם אנחנו צריכים לשאוף לעשות בטבע דברים? ללמוד על הטבע ועל ההתפתחות שלו? מה זה נותן לנו ליחסים בינינו?

  • נגיד אני עכשיו בחוץ עם הילד שלי, לא משנה בן כמה הוא, או עם ב/ בת הזוג שלי. ואנחנו רואים פרח, דשא, שמיים, עץ, ואני שמעתי את התוכנית ויודע/ת שיש בטבע משהו שיכול לעזור לי לחזק את היחסים שלי עם הילד שלי, או בן/בת הזוג שלי, אבל שכחתי, רק זוכר/ת שיש, שהטבע ואני יש לנו אותו שורש, אותו מקור שלם אחד אוהב, אבל בן או בת הזוג שלי לא יודעים, ואנחנו הולכים ויש שיחה על יום יום, איך אני יכול/ה עכשיו לעשות משהו שיחבר אותנו, הטבע הוא ואני. כמו השיר "את ואני והרוח יצאנו לכר הפתוח"...אבל לטבע גבוה יותר?

  • עם ילדים קטנים בדרך כלל יותר קל, כי אנחנו מראים להם נמלה, פרח… איך אפשר לזרוע בהם חיבור לטבע גבוה יותר בגיל קטן?